Aktuální situace na realitním trhu po Covid-19

Aktuální situace na realitním trhu po Covid-19

Jako mávnutím kouzelného proutku se v březnu letošního roku změnila naše všední realita a s ní také realitní trh. Přijatá epidemiologická opatření se promítla do fungování české i světové ekonomiky a důsledky se teprve postupně projeví. Jaký bude další vývoj hospodářství zatím nelze odhadnout.

Počáteční propad se dá očekávat, ovšem další vývoj ve druhé polovině roku bude ovlivnitelný mnoha vlivy, včetně dalšího vývoje pandemie.

Toto všechno se promítá do situace na realitním trhu. V současné době realitní trh začíná pomalu rozmrzávat, ale kupující i prodávající spíše vyčkávají. Další vývoj ovlivní očekávané zrušení daně z nabytí nemovitých věcí (nový zákon zatím neprošel schvalovacím procesem), na které mnozí kupující čekají, často s již podepsanými rezervačními smlouvami. Pokud bude zákon schválen, neměli by platit daň z nabytí všichni, kteří koupili nemovitost v době od prosince 2019.  V souvislosti s tím by mělo od roku 2022 dojít ke zrušení daňového odpočtu z hypotéky nebo ze stavebního spoření (nebude možné si odpočíst úroky od základu daně) a časový limit osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti by se měl prodloužit na 10 až 15 let.

Česká národní banka přispěchala k oživení hypotečního trhu snížením základní úrokové sazby a zmírněním požadavků na poskytnutí hypotéky. Nově je možné získat hypotéku až do výše 90 % ceny nemovitosti. Banky jsou ale zatím v poskytování hypoték opatrné, s promítnutím snížení úrokových sazeb ČNB do konkrétních hypotéčních úvěrů nepospíchají a celkově vyčkávají na další vývoj trhu. Pokud by ceny nemovitostí klesly, banky by pak měly potíže s likviditou nesplacených úvěrů. Proto požadují dvojí zajištění nemovitosti a v poskytování hypoték jsou v tuto chvíli více než obezřetné.

Situace na trhu pronájmů bytů ovlivnilo především v Praze uzavření hranic, díky kterému byli nuceni majitelé Airbnb krátkodobého ubytování pro turisty přenastavit podmínky svého podnikání na běžný dlouhodobý nájemní vztah. Tím především v centru Prahy narostla nabídka nájemních bytů, která nájemní ceny v těchto oblastech snížila. Jak se bude situace vyvíjet dál, to přinese budoucí vývoj. Do výše nájemních cen může zasáhnout i ekonomická recese, kdy lidé nebudou moci platit současnou výši nájmů.

Nouzový stav máme za sebou a čekají nás všední dny. Realitní trh se začíná probouzet a lze očekávat, že několik měsíců potrvá, než se situace výrazněji projeví. Z dlouhodobého hlediska je investice do nemovitosti bezpečnou investicí, která se časem zhodnotí. Přitom obecně platí, že čím je kvalitnější nemovitost a lokalita, tím je cena nemovitosti stabilnější. V souvislosti s jarním obdobím a rovněž s uzavřením hranic je momentálně vyšší poptávka po chalupách a chatách. Z dlouhodobého hlediska se nejméně změny cen nemovitostí projevují u pozemků, nejvíce u panelákových bytů.

Rozhodnutí, zda v tuto chvíli koupit nebo prodat nemovitost může být obtížné. Pokud o tom uvažujete, je dobré vzít v potaz i to, že peníze mají pro každého z nás v různé době různou hodnotu.

Pokud se chcete poradit o svém konkrétním záměru koupit či prodat nemovitost, rádi Vám pomůžeme získat větší perspektivu pro rozhodování.

Nadále jsme tu pro naše stávající i nové klienty. Stojíme Vám po boku v každé době, Váš MARKUS-RK.CZKontaktní formulář