Blog

Jak na spolupráci s realitní kanceláří?

Jak na spolupráci s realitní kanceláří?

Rádi byste si nechali poradit s prodejem své nemovitosti, ale obáváte se zavázat realitní kanceláři? Pojďme se podívat, jaké výhody a nevýhody přináší spolupráce s realitní kanceláří. více »

Jak na zajištění ubytování pro cizince?

Jak na zajištění ubytování pro cizince?

Znovu se vracíme k problematice ubytovávání cizinců a k tomu, jaké povinnosti pro vás vyplynou, pokud pronajmete svůj byt nebo dům za úhradu cizinci. více »

Jak na pronajímání nemovitosti cizincům?

Jak na pronajímání nemovitosti cizincům?

Vracíme se k problematice ubytovávání občanů Ukrajiny. Jaké povinnosti pro vás vyplynou, pokud pronajmete svůj byt za úhradu cizinci? více »

Solidární příspěvek při ubytování občanů Ukrajiny

Solidární příspěvek při ubytování občanů Ukrajiny

Následující informace jsou určeny všem, kteří bezplatně pomáhají občanům Ukrajiny utíkajícím před válkou. Jak jsme informovali v předchozím příspěvku, občané Ukrajiny mohou v naší vlasti požádat o dočasnou ochranu, na základě čehož získají vízum k pobytu nad 90 dnů za účelem strpění pobytu na území a právo na bezplatnou zdravotní péči. více »

Pomoc občanům Ukrajiny s ubytováním

Pomoc občanům Ukrajiny s ubytováním

Rozhodli jste se pomoci lidem, kteří uprchli před válkou do naší země? Přinášíme základní informace, ať už pronajímáte bydlení za úplatu nebo pomáháte bezplatně. více »

Realitní trh na jaře 2022

Realitní trh na jaře 2022

Sotva jsme si přivykli covidové nákaze a naučili jsme se s ní žít, museli jsme se smířit s inflací, která začala růst rychleji než příjmy obyvatel. Počátkem letošního roku přišel k tomu všemu nečekaný prudký nárůst cen elektřiny. A krátce na to 24. února dal ruský vůdce Vladimir Putin povel k zahájení útoku na blízkou Ukrajinu. Do naší země před válkou uteklo přes tři sta tisíc lidí, převážně ženy s dětmi. Hospodářské vztahy s Ruskem byly přerušeny a s tím skončily i dodávky velké části surovin a výrobků z této země. K podobnému přerušení dovozu zboží došlo také z oblastí východní Ukrajiny, které jsou válkou nejvíce zasaženy. více »

Hypoteční trh po 1. dubnu 2022

Hypoteční trh po 1. dubnu 2022

Hypotéky opět zdražují. Bankovní rada České národní banky na svém zasedání během posledního březnového dne rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby na 5 procent. Obecně se v průběhu února letošního roku předpokládalo, že by k jejímu dalšímu navýšení dojít nemělo, bohužel ceny energií stále stoupají a s ní i inflace. více »

Jak na kvalitní kupní smlouvu

Jak na kvalitní kupní smlouvu

Prodáváte nebo kupujete nemovitost a jste s druhou stranou domluveni na podmínkách obchodu? V tuto chvíli se zdá být obchod uzavřený, stačí podepsat kupní smlouvu a podat ji do katastru nemovitostí. více »

Odsuzujeme útok na suverénní stát Ukrajina

Odsuzujeme útok na suverénní stát Ukrajina

Všechno, na čem jsme do nedávna stavěli své bezpečí, se změnilo v okamžiku zahájení války proti samostatnému státu Ukrajina. Agrese proti mírumilovné zemi je neomluvitelná. Naše společná víra v udržení míru v Evropě dostala povážlivou trhlinu, ne-li je zcela ztracena. Stejně jako většina z nás jsme zdrceni a naše mysl se obrací směrem k Ukrajině s cílem pomoci lidem, kteří tam mají své domovy. více »

Kdy lze na pozemku stavět

Kdy lze na pozemku stavět

Rádi byste si postavili vlastní dům, ale nejste si jisti, jaký pozemek koupit? více »

Jak rozdělit stavební pozemek

Jak rozdělit stavební pozemek

Máte kolem svého domu velký pozemek, který zcela nevyužíváte a rádi byste ho oddělili a prodali? Chcete na části svého pozemku do budoucna pro někoho blízkého povolit stavbu rodinného domu? Řešením je oddělení nového pozemku, což je proces, který musí projít specifickým řízením. více »

Hypoteční trh po 3. únoru 2022

Hypoteční trh po 3. únoru 2022

Předpoklad ohledně navýšení základní úrokové sazby se vyplnil, bankovní rada České národní banky na svém zasedání dne 3. února rozhodla o zvýšení sazby na 4,5 procenta, což znamená nejvyšší hodnotu za posledních dvacet let. více »

Vývoj realitního trhu

Vývoj realitního trhu

Po několikaletém období stálého růstu cen nemovitostí se dá očekávat další růst cen, ale tentokrát spíše pozvolný, neboť např. získat hypotéku bude v tomto roce výrazně obtížnější než v loňském. více »

Hypotéky pro mladé ve státním programu "Vlastní bydlení"

Hypotéky pro mladé ve státním programu "Vlastní bydlení"

Uvažujete-li o koupi nebo rekonstrukci bydlení a jste ve věku do 40 let, můžete využít státní půjčku z fondu podpory investic. více »

Přiznání k dani z nemovitých věcí

Přiznání k dani z nemovitých věcí

Pokud vlastníte nemovitost, jste povinni podat do pondělí 31. ledna své přiznání k dani z nemovitých věcí. Tato informace je určená pouze novým vlastníkům nemovitosti, ať už jí je pozemek, stavba, bytová či nebytová jednotka. Daňové přiznání nemusí podávat ti poplatníci daně, kteří podávali přiznání v minulosti, a nic rozhodného se v roce 2021 u nich z hlediska výpočtu daně se nestalo. více »

PF 2022

PF 2022

Děkujeme Vám za projevenou důvěru v uplynulém roce a do nového roku 2022 Vám přejeme hodně zdraví, štěstí, osobních i pracovních úspěchů. A zároveň se těšíme na další vzájemnou spolupráci. Martin a Magdaléna Kůsová / markus-rk.cz více »

Jak na prodej bytu s trvalou nájemní smlouvou

Jak na prodej bytu s trvalou nájemní smlouvou

V minulém článku jsme se zabývali prodejem bytu s nájemníkem. Nyní se podíváme na stejnou situaci, ale předpokládejme kupce, který chce koupit Váš prázdný byt. V této chvíli je nutné začít od nájemní smlouvy. Pokud máte nájemní vztah smluvený na dobu určitou, pak je nutné termín ukončení nájemní smlouvy respektovat. Samozřejmě vždy je možné zkusit se s nájemcem domluvit. Nejednou se stává, že uděláte nájemci radost, protože i on se potřebuje odstěhovat dříve. více »

Jak na prodej bytu s nájemníkem

Jak na prodej bytu s nájemníkem

Hodláte prodat svůj byt, ve kterém bydlí nájemník? Nemusíte se této situace bát, protože nájemní smlouva nijak nebrání v prodeji bytu. Všechna práva a povinnosti sjednané v nájemní smlouvě přecházejí automaticky na nového vlastníka nemovitosti. více »

Co zvyšuje hodnotu Vaší nemovitosti?

Co zvyšuje hodnotu Vaší nemovitosti?

Uvažujete o tom, že prodáte svůj dům či byt a přemýšlíte nad jeho zhodnocením před plánovanou inzercí a samotným prodej? Zde Vám přinášíme vizuální návod jak zvýšit hodnotu své nemovitosti... více »

Rizika družstevního vlastnictví

Rizika družstevního vlastnictví

Družstevní vlastnictví je v naší zemi zavedený a bezpečný způsob vlastnění bytu. Vlastníkem bytového domu včetně všech družstevních bytových i nebytových jednotek je družstvo a právě ono vykonává vlastnické právo. více »

Specifika družstevního bydlení

Specifika družstevního bydlení

Hodláte-li si koupit byt, pak máte možnost rozhodnout se pro byt v osobním (přímém) nebo v družstevním vlastnictví. Zatímco u osobního vlastnictví bude Vaše majetkové právo zaneseno do katastru nemovitostí, tak u družstevního vlastnictví nebude informace o právu užívání bytu veřejně přístupná, zápis bude zanesený pouze v databázi bytového družstva. Tento druh užívání bytu vznikl v minulosti, kdy se člen družstva podílel za pomoci svého členského vkladu na výstavbě bytového domu. více »

Trvalý pobyt při nájmu bytu

Trvalý pobyt při nájmu bytu

Čas od času se setkáváme s dotazem, jak je to s přihlášením nájemce k trvalému pobytu. U starší generace se ještě objevuje hluboce zakořeněná obava se souhlasem k trvalému pobytu pramenící z doby před třiceti lety za éry socialismu, kdy bylo v určitých situacích složité až nemožné dát nájemci výpověď. více »

Rezervační smlouva při prodeji nemovitosti

Rezervační smlouva při prodeji nemovitosti

Prodáváte nebo kupujete nemovitost a už ji máte vybranou? Pak Vás čeká finále celého obchodu, které rozhodne o výsledku. V tuto chvíli mají obě strany většinou chuť co nejrychleji zavázat druhou stranu k dokončení obchodu, hlavně ať už je na rezervační smlouvě podpis a obchod je jistý. více »

Státní program Vlastní bydlení

Státní program Vlastní bydlení

Státní program Vlastní bydlení je úvěrový program pro lidi do 40 let na pořízení nebo modernizaci bydlení. Podmínkou je manželský pár, registrovaní partneři nebo samostatná osoba pečující o dítě do 15 let. Celkově lze takto dosáhnout až na devadesát procent hodnoty pořizované nemovitosti nebo nákladů na její výstavbu. Lze si půjčit také na modernizaci obydlí. více »

Jak na prohlídku bytu?

Jak na prohlídku bytu?

Pronajímáte-li byt, čeká Vás čas od času série prohlídek se zájemci. Někdo se na prohlídky těší, jiný je z duše nemá rád, další má pocit, že ho zbytečně časově zatěžují a všichni dohromady jimi prostě projít musíme. Pojďme si ujasnit, jaký kdo má při prohlídce cíl. více »

Komu ne/pronajmout byt

Komu ne/pronajmout byt

Máte-li byt a pronajímáte ho, stojíte jednou za čas před rozhodnutím komu byt pronajmout. Pokud jste sociální typ a znáte lidi, můžete se docela dobře řídit svým instinktem. Nestýkáte-li se příliš s lidmi, pak je důležité se dobře ptát, mít při prohlídce bytu oči otevřené a pozorně naslouchat. více »

Kdy nemovitost darovat a kdy odkázat dědici

Kdy nemovitost darovat a kdy odkázat dědici

Možná jste v situaci, kdy se rozhodujete mezi možnostmi svoji nemovitost darovat nebo sepsat závěť či dědickou smlouvu. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody různých řešení. více »

Jak s koupí či prodejem ideální poloviny nemovitosti

Jak s koupí či prodejem ideální poloviny nemovitosti

Zdá se Vám výhodné koupit ideální polovinu nemovitosti? Pokud o takové investici uvažujete, je dobré si uvědomit, co takové spoluvlastnictví přináší. Občanský zákoník z roku 2012 v paragrafech 1116 jasně spoluvlastnictví definuje následovně: „Vzhledem k věci jako celku, se spoluvlastníci považují za jedinou osobu a nakládají s věcí jako jediná osoba.“ více »

Opatrovnictví a prodej nemovitosti

Opatrovnictví a prodej nemovitosti

Pokud se chystáte darovat nemovitost svému nezletilému potomkovi, např. v rámci majetkového vyrovnání při rozvodu, je důležité si uvědomit, že jde o závažné rozhodnutí. Nakládání s nemovitostí již nebude ve vašich rukou a o případném budoucím prodeji bude rozhodovat opatrovnický soud, který posoudí, zda je prodej v zájmu dítěte. Tuto skutečnost naopak může přivítat prarodič, který se rozhodne darovat svůj majetek nezletilému vnoučeti. V podobné situaci se může ocitnout i rodina, v níž nezletilý zdědí majetek po blízkém příbuzném a je na místě úvaha o prodeji. více »

Vývoj cen realitního trhu

Vývoj cen realitního trhu

Ceny nemovitostí se v České republice od roku 2016 rovnoměrným tempem zvyšují, první vlna koronaviru na jaře roku 2020 rostoucí křivku cen jen poněkud zpomalila. Ceny po březnu loňského roku mírně poklesly, ale už v červenci dosáhly březnových hodnot a nadále stoupají. více »

Přiznání k dani z nemovitosti lze většině případů podat do 1. dubna 2021

Přiznání k dani z nemovitosti lze většině případů podat do 1. dubna 2021

Zákonný termín pro podání přiznání k dani z nemovitosti na zdaňovací období roku 2021 je 1. února. Vzhledem k dopadům pandemie můžete přiznání podat ve lhůtě do 1. dubna, aniž by Vám vznikla povinnost zaplatit pokutu. Rozhodnutí o prominutí pokuty za opožděné podání je nově upraveno v zákoně o dani z nemovitých věcí. více »

Realitní trh v Praze v roce 2021

Realitní trh v Praze v roce 2021

Situace s vývojem pandemie stále míchá kartami a nelze jednoznačně odhadnout, jakým směrem se bude realitní trh vyvíjet. Přání investovat ať už z jakéhokoli důvodu do koupě nemovitosti dlouhodobě vytváří přetlak poptávky nad nabídkou, čímž ceny nemovitostí přirozeně rostou. Tomuto vývoji napomáhají nízké úrokové sazby hypoték včetně její dlouhodobé fixace. V Praze navíc dlouhodobě přetrvává absence nového bydlení. více »

Rok 2021: Změny v časovém testu pro osvobození od daně z příjmu

Rok 2021: Změny v časovém testu pro osvobození od daně z příjmu

Jak už jsme psali dříve, můžete si od roku 2021 odpočítat ve svém daňovém přiznání úroky z hypotečního aj. úvěru v maximální výši 150 000 Kč (zák. č. 386/2020 Sb). více »

PF 2021

PF 2021

Děkujeme Vám, našim klientům, za milou spolupráci v tomto roce. Přejeme Vám krásné Vánoce a do nového roku 2021 mnoho zdraví a štěstí. Martin a Magdaléna Kůsovi více »

Právní rizika koupě nemovitosti

Právní rizika koupě nemovitosti

V minulém blogu jsme se soustředili na možná fyzická rizika při koupi nemovitosti vyplývající z nemovitosti samotné a z lokality, ve které je umístěna. Nyní se podívejme na nejčastější právní rizika převodu nemovitosti. více »

Rizika koupě nemovitosti včetně budoucích

Rizika koupě nemovitosti včetně budoucích

Kupujete nemovitost? Uvádíme zde několik tipů, na co si dát ještě před převodem nemovitosti pozor. více »

Sněhová kalamita a úklid chodníků

Sněhová kalamita a úklid chodníků

Napadl první sníh a s ním je dobré si připomenout jak je to s povinnostmi kolem jeho odstraňování. více »

Mobilní dům se nehodí pro každý pozemek

Mobilní dům se nehodí pro každý pozemek

Starší manželé prodali nečekaně rychle svůj dům ve Středočeském kraji, a protože si chtěli obratem zajistit nové bydlení, koupili si mobilní dům o velikosti 57 m2. Nadšeně své nové budoucí bydlení zaplatili a začali hledat pozemek. Zdánlivě jednoduchý úkol se proměnil v noční můru. více »

Prodej nemovitosti s hypotékou na hypotéku

Prodej nemovitosti s hypotékou na hypotéku

Prodáváte svoji nemovitost, která je zatížená zástavním právem Vaší banky, a kupující bude koupi financovat rovněž prostřednictvím hypotečního úvěru? více »

Na co se připravit při prodeji nemovitosti na hypotéku

Na co se připravit při prodeji nemovitosti na hypotéku

Prodáváte nemovitost a kupující si chce vzít na koupi hypoteční úvěr? Pojďme si připomenout, s čím vším je zapotřebí počítat. více »

Připomínka zákona o realitním zprostředkování

Připomínka zákona o realitním zprostředkování

Rozhodli jste se prodat svoji nemovitost a přemýšlíte, zda se svěřit do péče realitního zprostředkovatele? více »

Požaduje Váš nájemce slevu?

Požaduje Váš nájemce slevu?

Ceny nájmů v Praze klesly a tak se stále častěji setkáváme s tím, že se nájemníci obracejí na pronajímatele buď přímo s výpovědí, anebo s nimi jednají o slevě z nájemného. Co dělat, pokud se do takového situace dostanete i Vy? více »

Realitní trh v Praze a druhá vlna covid

Realitní trh v Praze a druhá vlna covid

Během podzimního nouzového stavu v Praze nadále vzrůstají ceny bytů, klesají ceny pronájmů, ubývá zájem o pronájem kancelářských prostor a zvyšuje se poptávka po logistických a skladových prostorách. více »

Prodat nebo pronajmout byt?

Prodat nebo pronajmout byt?

Přišel podzim a mnohými očekávaný pokles cen nemovitostí nenastal. Ceny na realitním trhu stabilně od roku 2015 rostou a zvyšovaly se i ve druhém čtvrtletí letošního roku (podle Indexu realizovaných cen bytů Českého statistického úřadu) a podle našich zkušeností z Prahy a Středočeského kraje také v posledních třech měsících. Růst již není tak rapidní, nicméně stále pokračuje, nyní více u cen nového bydlení než u starších bytů. více »

Jak urychlit prodej nemovitosti?

Jak urychlit prodej nemovitosti?

Potřebujete rychle a dobře prodat svoji nemovitost? V tom případě je důležité věnovat pozornost všemu, co k prodávané nemovitosti připoutá pozornost kupujícího. více »

Daň z nabytí nemovitých věcí je minulostí

Daň z nabytí nemovitých věcí je minulostí

Zrušení 4% daně z nabytí nemovitých věcí je definitivní. Zákon vyšel ve Sbírce zákonů pod zák. č. 386/2020 Sb. a je účinný od 26. 9. 2020. Zákon má i další dopady a souvislosti. více »

Jak si ohlídat vlastnictví své nemovitosti

Jak si ohlídat vlastnictví své nemovitosti

Jak často kontrolujete výpis ze svého LV? Kolikrát ročně se podíváte do katastru nemovitostí na právní stav svých nemovitostí? více »

Hypotéka na investiční nemovitost

Hypotéka na investiční nemovitost

Rádi byste pořídili svým dětem startovací bydlení, ale nemáte v tuto chvíli hotovost ani dostatečný příjem peněz pro sjednání hypotéky? Rádi byste své peníze zajistili investicí do nemovitosti, ale Vaše příjmy momentálně nestačí na hypoteční úvěr? Zkuste využít hypotéky do investiční nemovitosti, při jejímž schvalování banka zohlední budoucí příjmy plynoucí z budoucího pronájmu kupované nemovitosti. více »

Offsetová hypotéka – komu prospěje

Offsetová hypotéka – komu prospěje

Někteří lidé splácí hypotéku a vedle toho mají k dispozici vyšší finanční částku v řádu statisíců. Pokud se jim nevyplatí předčasné splacení hypotečního úvěru, mohou využít možnosti, které nabízí tzv. offsetová hypotéka. více »

Výhody předschválené hypotéky

Výhody předschválené hypotéky

Líbí se Vám konkrétní nemovitost a vážně uvažujete o její koupi na hypotéku? Pokud jste ještě ani nenavštívili banku, buďte opatrní při placení rezervačního poplatku. Ačkoli jste si jisti, že žádost o hypoteční úvěr proběhne v pořádku a že vše stihnete v termínu, nemusí se vše odvíjet podle Vašich představ a Vy snadno přijdete o velké peníze. Svým klientům doporučujeme projít kolečkem žádosti o úvěr dopředu a vybírat si nemovitost ke koupi až s předschváleným úvěrem. více »