Hypoteční trh po 1. dubnu 2022

Hypoteční trh po 1. dubnu 2022

Hypotéky opět zdražují. Bankovní rada České národní banky na svém zasedání během posledního březnového dne rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby na 5 procent. Obecně se v průběhu února letošního roku předpokládalo, že by k jejímu dalšímu navýšení dojít nemělo, bohužel ceny energií stále stoupají a s ní i inflace.

Důvodů, proč roste např. cena elektřiny, je celá řada – oživení ekonomiky po lockdownech, nárůst ceny zemního plynu, uzavírání uhelných a jaderných elektráren v Německu, spekulace na energetickém trhu a zdražování emisních povolenek. Jak jsme již psali, cílem rozhodnutí ČNB je snížit rostoucí inflaci, která během měsíce února dosáhla 11,1 procenta.

Jak uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok pro Českou televizi: „ČNB ve čtvrtek také zvýšila lombardní sazbu o 0,5 procentního bodu na šest procent. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazbu, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry, zvýšila rovněž o 0,5 procentního bodu na čtyři procenta.“

Tento vývoj se promítne i do hypotečního trhu, hypotéky opět podraží a uvidíme, jak si se zvýšením úrokové sazby poradí jednotlivé banky. Konkurenční boj mezi nimi sráží cenu hypoték dolů, ale z důvodu rostoucí inflace příliš velký prostor pro jednání nemají. Konkrétní čísla budeme vidět až v průběhu jara. 

Dnem 1. dubna začaly pro povolování hypotečních úvěrů platit dvě další podmínky, na které jsme dopředu upozornili. Předně zájemci o půjčku budou muset mít našetřeno minimálně 20 % z ceny kupované nemovitosti. Pokud si chcete koupit panelový třípokojový byt v Praze za cenu 7 miliónů Kč, budete potřebovat na získání hypotéky vlastních 1,4 milionu Kč. 

Dobrá zpráva je, že pro mladé lidi do 36 let věku nadále zůstává v platnosti LTV ve výši 90 %. Ukazatel LTV vyjadřuje poměr mezi výší hypotéky a hodnotou zastavené nemovitosti (respektive odhadem ceny nemovitosti, který udělá smluvní odhadce banky). Znamená to, že mladí lidé budou muset mít na byt za 7 milionů Kč našetřeno 700 tisíc Kč.

Další změnou od 1. dubna je posuzování příjmu žadatele o hypotéku. Na splátku hypotéčního úvěru musí žadatel dávat maximálně 45 % ze svého čistého měsíčního příjmu (ukazatel DSTI). Doposud šlo o doporučení ze strany ČNB, nyní jde o nutnou podmínku ke schválení úvěru.

Rovněž dochází ke zpřísnění posuzování žádosti o hypotéku ve smyslu zohlednění výše všech půjček, které žadatel splácí. Objem celkového dluhu musí být nižší než 8,5 ročních čistých příjmů (ukazatel DTI). Pro mladé lidi do 36 let věku platí výjimka, kdy celkový dluh nesmí přesáhnout 9,5 ročních příjmů. Tato úleva platí pouze pro získání hypotéky pro vlastní bydlení, nikoli na investici.

Rádi byste se poradili ohledně hypotéky, koupě nebo prodeje nemovitosti? Svěřte nám své starosti a my se Vám rádi o vše postaráme. Při koupi Vám doporučíme zkušeného hypotečního makléře pracujícího napříč bankovním trhem, zajistíme pro Vás odbornou inspekci nemovitosti, naši zkušení právníci prověří právní stav kupované nemovitosti a my Vás rádi zastoupíme při jednáních s prodávajícími. Při prodeji Vaší nemovitosti zajistíme kompletní služby, konkrétní postup s Vámi rádi detailně probereme. 

Nadále jsme tu pro naše stávající i nové klienty. Stojíme Vám po boku v každé době – už třicet let.Kontaktní formulář