Hypotéka na investiční nemovitost

Hypotéka na investiční nemovitost

Rádi byste pořídili svým dětem startovací bydlení, ale nemáte v tuto chvíli hotovost ani dostatečný příjem peněz pro sjednání hypotéky? Rádi byste své peníze zajistili investicí do nemovitosti, ale Vaše příjmy momentálně nestačí na hypoteční úvěr? Zkuste využít hypotéky do investiční nemovitosti, při jejímž schvalování banka zohlední budoucí příjmy plynoucí z budoucího pronájmu kupované nemovitosti.

Této možnosti využívá stále více klientů bank, ať už s cílem zhodnotit své peníze, zabezpečit si příjem peněz na stáří anebo pomoci svým dětem v budoucnosti. 

Před uzavřením mnohaletého úvěru je nutné v klidu vše promyslet, vytvořit si investiční plán, propočítat nejrůznější náklady a předpokládat reálný výnos z pronájmu. Plus zohlednit nejrůznější situace, které s sebou tento druh podnikání přináší. Podmínkou je mít zajištěné své vlastní bydlení, být „bonitní“ a vlastnit dostatečné finanční prostředky jak na základ hypotéky, tak na placení a řešení nejrůznějších situací spojených s pořízením nemovitosti a jejím pronajímání. Nová hypotéka by Vás neměla v budoucnosti dostat do finančních potíží, a to ani v případě propadu cen nemovitostí na realitním trhu (snížení nájmů).

Výhodou hypotéky na nájemní bydlení je, že snáze získáte úvěr, hypotéku splácíte z nájmu a po zaplacení hypotéky je nemovitost Vaše.

Nevýhodou jsou starosti spojené s pronajímáním bytu a nutnost evidovat příjem z pronájmu (podat daňové přiznání a příjem zdanit). Také je dobré počítat s tím, že pokud Vám nemovitost zůstane prázdná, budete platit hypotéku ze svého. Proto se doporučuje mít dostatečnou rezervu, která pokryje navíc i případné nepříjemnosti s nájemním vztahem, který může skončit dluhem nejen na nájmu, ale také na energiích, případně i poničením zařízení bytu. Navíc počítejte s investicí před prvním pronájmem (minimálně vymalování a úklid, ale může to být i větší rekonstrukce). Při krátkodobém pronájmu pozor na místní poplatky.

Dlouhodobý pronájem je z hlediska daní nejlevnější, nevyžaduje vedení složitého účetnictví (lze využít paušální daně), nekrátí Vám např. důchod a nevyžaduje placení záloh na sociální a zdravotní pojištění. Naopak na krátkodobý pronájem je pohlíženo jako na podnikání, ze kterého vyplývá řada povinností a příjem je nutné zdanit jako podnikání.

Pokud máte jasnou představu a reálně uvažujete o investičním záměru, je třeba si uvědomit, že jde o podnikání – koupí např. krásného domu na vesnici či plně zařízeného bytu na okraji města, kam přijíždí autobus jen několikrát za den, se Váš investiční plán zhroutí jako domeček z karet. Teprve až nemovitost splatíte, můžete ji prodat a koupit pro sebe nebo děti klidně roubenku na samotě. Při koupi investiční nemovitosti je nutné sledovat nejen aktuální stav realitního trhu (poměr poptávky / nabídky nájemních bytů), ale také na jeho možný vývoj (pokud je v místě jediný velký podnik, který dává lidem zaměstnání, jdete do rizika).

Dobré je zhodnotit náklady na bydlení v kupované nemovitosti, především měsíční náklady na vytápění a ohřev teplé vody (nejdražší je vytápění elektrickými přímotopy apod., rozhodně si nechte ukázat vyúčtování energií za poslední tři roky) a výši měsíční platby do fondu oprav (ujistěte se, že se platba v blízké budoucnosti nezvýší např. na základě půjčky na rekonstrukci domu). Nezapomeňte, že náklady, které se netýkají přímo bydlení, budete hradit správě objektu ze svého.

---

Nejste si jisti s výběrem správné banky pro svoji investiční hypotéku nebo s koupí své nemovitosti na pronájem? Chcete, abychom Vám pomohli najít první nájemníky, anebo se potřebujete jen poradit? Svěřte nám své starosti a my se Vám rádi o vše postaráme. 

Nadále jsme tu pro naše stávající i nové klienty. Stojíme Vám po boku v každé době.



Kontaktní formulář