Jak na kvalitní kupní smlouvu

Jak na kvalitní kupní smlouvu

Prodáváte nebo kupujete nemovitost a jste s druhou stranou domluveni na podmínkách obchodu? V tuto chvíli se zdá být obchod uzavřený, stačí podepsat kupní smlouvu a podat ji do katastru nemovitostí.

Vypadá to jednoduše. Stáhnete si kupní smlouvu z internetu, ověřeně ji podepíšete, správně vyplníte návrh na vklad, vlepíte kolkovou známku v aktuální hodnotě 2 000 Kč, a vše doporučeně pošlete na příslušné katastrální pracoviště. Podle naší zkušenosti to není nejlepší řešení. 

Dobře, ale jak najít dobrého právníka, který má bohaté zkušenosti s prodejem nemovitostí a dokáže dopředu odhadnout rizika konkrétního obchodu? Na to odpověď není snadná. Důležité je nenechat se ošálit sebehodnocením právní kanceláře. Spíše se zaměřte na osobní doporučení nebo příznivé reference např. na internetu. Ideální je specialista, který se dlouhodobě věnuje realitním obchodům, má s nimi zkušenosti a dovede leccos předvídat.

Připravte se na to, že návrh kupní smlouvy bude doplňovaný a pozměňovaný. Vyjádříte se k němu postupně Vy, poté kupující, vzájemně na sebe reagujete a v případě čerpání hypotéky může dokument upravit i banka. 

Kupní smlouva obsahuje především základní prověřené informace o prodávané nemovitosti, výši kupní ceny a identifikaci osob kupujících a prodávajících. Kromě toho by měla rovněž řešit nejrůznější eventuality, které by mohly během konkrétního procesu převodu nastat. Je dobré se na způsobu řešení případných situací domluvit dopředu, minimálně se vyhnete zbytečnému stresu.

Co se týká kupní ceny, doporučujeme uvést do kupní smlouvy tzv. zádržné. Jde o část kupní ceny, která motivuje prodávajícího předat včas a v pořádku prodávanou nemovitost. Domluvená část kupní ceny bude prodávajícím vyplacena až po splnění těchto podmínek. 

Dalším článkem ve smlouvě by měla být povinnost prodávajícího odhlásit z trvalého pobytu všechny zde nahlášené osoby a sídla firem. Můžete si tím ušetřit do budoucna různé nepříjemnosti.

Pro případ, že by na katastrálním úřadě nedošlo ke vkladu nového vlastnického práva, je dobré ve smlouvě uvést termín např. 14 dní, ve kterém obě smluvní strany uzavřou novou kupní smlouvu a odstraní katastrem vytýkané vady.

V den podpisu kupní smlouvy si stáhněte aktuální výpis z katastru nemovitostí a přesvědčte se, že na něm není vyznačena plomba (vyznačuje se na dokumentu vlevo od textu písmenem „P“), která u nemovitosti předznamenává nějakou právní změnu. Pokud by k takové situaci došlo, je vhodné ihned kontaktovat prodávající, požádat je o vysvětlení a zároveň navštívit příslušné katastrální pracoviště a nechat si ofotit vkládaný dokument.

Rádi byste se poradili ohledně hypotéky, koupě nebo prodeje pozemku nebo jiné nemovitosti? Svěřte nám své starosti a my se Vám rádi o vše postaráme. Při koupi Vám doporučíme zkušeného hypotečního makléře pracujícího napříč bankovním trhem, zajistíme pro Vás odbornou inspekci nemovitosti, naši zkušení právníci prověří právní stav kupované nemovitosti a my Vás rádi zastoupíme při jednáních s prodávajícími. Při prodeji Vaší nemovitosti zajistíme kompletní služby, konkrétní postup s Vámi rádi detailně probereme. 

Nadále jsme tu pro naše stávající i nové klienty. Stojíme Vám po boku v každé době – už třicet let.



Kontaktní formulář