Jak na prohlídku bytu?

Jak na prohlídku bytu?

Pronajímáte-li byt, čeká Vás čas od času série prohlídek se zájemci. Někdo se na prohlídky těší, jiný je z duše nemá rád, další má pocit, že ho zbytečně časově zatěžují a všichni dohromady jimi prostě projít musíme. Pojďme si ujasnit, jaký kdo má při prohlídce cíl.

Zájemce o bydlení je před prohlídkou plný očekávání a představ, bohužel nejen natěšených, ale také často plných obav. Především lidé střední a starší generace už v nájemním bydlení leccos zažili a tak v nich prakticky cokoli může vyvolávat starosti. Z tohoto důvodu je dobré se zájemci komunikovat, pozorně jim naslouchat a stále se ptát, zda je z jejich pohledu vše v pořádku či zda se chtějí na něco zeptat. Určitě není vhodné k zájemcům přistupovat jako k někomu, s kým budou zcela určitě problémy. Takovýto přístup vytváří atmosféru nedůvěry a citliví lidé raději zvolí jiné bydlení, než aby se cítili v novém prostředí nevítaní. V tomto případě je nasnadě, že cílem nájemce je zjistit co nejvíce informací nejen o bytě, ale také o pronajímateli. Pokud je pronajímatel v klidu, vychází v tomto směru zájemci vstříc a obě strany si tak vzájemně vyjasňují své požadavky a naopak korigují své obavy.

Cílem prohlídky pro pronajímatele je samozřejmě co nejvíce poznat osobu budoucího nájemce a ujistit se, že mluví pravdu, bude schopný platit stanovené nájemné a o byt se bude starat s patřičnou péčí. Při selekci nájemníků pomáhá požádat už dopředu o nahlédnutí do pracovní smlouvy, případně do dalších listin, které se k situaci váží. Dobře se nám např. osvědčuje při prvním kontaktu požádat o odsouhlasení, že před podpisem nájemní smlouvy zavoláte majiteli původního bytu a dotážete se ho na platební morálku a způsob užívání bytu. Velmi často se nám stává, že se po tomto prohlášení už zájemce neozve a prohlídka se ani neuskuteční. 

Dalším cílem pronajímatele je předvést co nejlépe kvality bytu. Zcela samozřejmé by proto mělo být před prohlídkou byt vyvětrat, rozsvítit světla, spláchnout toaletu a upravit drobné nedostatky. Osvědčuje se umístit na kuchyňskou linku květiny a mísu s ovocem, které změní atmosféru často prázdného bytu a zjemní neútulnost strohých bílých zdí. Mít byt uklizený je naprostý základ, zvláště pokud chceme, aby se do něj nastěhovali lidé milující čistotu. A to zpravidla chceme. 

Samozřejmě nic z toho, co zde uvádíme, nepomůže v případě, že je nájemné příliš vysoké nebo byt ve špatném stavu. Stanovení reálné ceny nájemného je proto naprostý základ, bez toho mít sebelepší prohlídka výsledný efekt nebude. Pokud máme přehnaná očekávání, pak se bytem projdou místní zvědavci a byt nakonec zůstane neobsazený. Nezdá se to zprvu velký problém, dokud si nevezmete k ruce kalkulačku. Přijít o jeden i více měsíčních nájmů reálně znatelně sníží roční zisk z nájmu, ve kterém už ztráta vidět bude. Na druhou straně je lepší nepropadat hned panice a v klidu počkat na spolehlivého nájemce, který pak v bytě bydlí dlouhodobě ke spokojenosti své i majitele. To platí v případě, že je z koho vybírat.

Nemáte čas na prohlídky? Svěřte nám své starosti s pronajmutím nemovitosti a my se Vám rádi o vše postaráme. 

Nadále jsme tu pro naše stávající i nové klienty. Stojíme Vám po boku v každé době. Kontaktní formulář