Jak na spolupráci s realitní kanceláří?

Jak na spolupráci s realitní kanceláří?

Rádi byste si nechali poradit s prodejem své nemovitosti, ale obáváte se zavázat realitní kanceláři? Pojďme se podívat, jaké výhody a nevýhody přináší spolupráce s realitní kanceláří.

Pokud si nemovitost prodáváte sami, pravděpodobně byla hlavním důvodem Vašeho rozhodnutí myšlenka na ušetřenou provizi. Dalším důvodem mohla být obava z možné ztráty kontroly nad průběhem prodeje. Také se setkáváme s tím, že klient uvažuje nad spoluprací s RK, ale nedokáže porovnat často atypické nabídky jednotlivých kanceláří.

Pochybnosti a nejistota jsou pochopitelné, vždyť člověk svoji nemovitost (nebo některou ze svých nemovitostí) prodává většinou pouze jednou či dvakrát za život a to příliš zkušeností nezíská. Navíc se podmínky na realitním trhu průběžně mění, což celý proces ještě znesnadňuje. Obecně ti z vás, kteří mají volné finanční prostředky na kvalitní marketing a nejlepší inzerci, kteří umí hájit své zájmy a zároveň dokáží přijmout kompromis, dobře komunikují, mají dostatek volného času, nejsou pod tlakem a mohou si dovolit dělat chyby, případně i tratit, si s prodejem nakonec poradí. Pokud už dopředu víte, že nechcete riskovat, pak je dobré svěřit obchod zkušenému realitnímu obchodníkovi. 

Jak ho poznáte? Ideální je, když vám ho doporučí dobrý přítel nebo člen rodiny, protože s ním má dobrou zkušenost. Další prověřenou cestou mohou být např. recenze na internetu. Pokud už máte určitý tip, je dobré si jméno makléře nebo realitní kanceláře prověřit – ptát se, prozkoumat současné obchody i historii prodejů na internetu. Prověřte si údaje podle názvu realitní kanceláře v obchodním rejstříku, najděte si jméno makléře v živnostenském rejstříku. U jména realitního makléře by měla být uvedená ohlašovací vázaná živnost „realitní zprostředkování“. Nedivte se, že je vznik oprávnění k tomuto podnikání starý pouhý rok či dva. Je to tím, že zákon o realitním zprostředkování platí od roku 2020, přitom obchodník může mít za sebou dlouhé roky či desetiletí praxe. Stopy po historii např. z dávné inzerce lze nalézt na internetu. 

Nakonec už jen zbývá domluvit si s vyhlédnutým makléřem schůzku, připravit si všechny své dotazy a nechat si od něj vše dopodrobna vysvětlit. Samozřejmostí je nechat si ukázat originál pojistné smlouvy na rizika vyplývající z realitní činnosti, tzv. pojištění profesní odpovědnosti realitního zprostředkovatele, které je povinné. Zkušený realitní makléř vám sdělí svůj odhad kupní ceny nebo výši nájmu. Konkrétní časově náročnější cenovou nabídku většinou udělá až později na základě cenových map, teprve po detailním seznámení se s prodávanou nebo pronajímanou nemovitostí. Pokud vás jednání s obchodníkem přesvědčí, pak nastává poslední krok, a tím je pečlivé pročtení smlouvy o realitním zprostředkování, při kterém zjistíte, zda je vše podle dohody a rozsah služeb je takový, jaký byl přislíben.

Smlouva o realitním zprostředkování by měla být vedena v duchu spolupráce. Pro majitele nemovitosti je důležité mít průběžnou kontrolu nad obchodem a být pravidelně informován o vývoji prodeje. Rozhodně by neměla nastat situace, že by vás realitní makléř nutil do nějakého kroku pod hrozbou pokuty, protože jste se k něčemu upsali ve smlouvě. Pokud si v čemkoli v textu smlouvy nejste jisti, nechte si návrh zkontrolovat právníkem. 

Makléř by Vás měl průběžně informovat, jak se situace vyvíjí a jaké navrhuje další kroky. V případě jakéhokoli důležitého rozhodnutí týkajícího se obchodu vás musí požádat o váš souhlas. Takto máte stále přehled o vývoji obchodu a o své nemovitosti si do poslední chvíle rozhodujete sami. Vám zůstává jediná povinnost, a tou je zaplatit realitnímu makléři nebo realitní kanceláři po ukončení prodeje předem dohodnutou odměnu za odvedené služby. Tato odměna se vyplácí až po uzavření celého obchodu, a to z kupní ceny, kterou skládá kupující.

Pokud uvažujete o spolupráci s naší realitní kanceláří, jsme tím mile potěšeni. Zavolejte nám nebo napište a domluvíme si schůzku, na které vám rádi nezávazně předvedeme, jak pracujeme my.

Rádi byste se poradili ohledně hypotéky, koupě nebo prodeje nemovitosti? Svěřte nám své starosti a my se Vám rádi o vše postaráme. Při koupi Vám doporučíme zkušeného hypotečního makléře pracujícího napříč bankovním trhem, zajistíme pro Vás odbornou inspekci nemovitosti, naši zkušení právníci prověří právní stav kupované nemovitosti a my Vás rádi zastoupíme při jednáních s prodávajícími. Při prodeji Vaší nemovitosti zajistíme kompletní služby, konkrétní postup s Vámi rádi detailně probereme. 

Nadále jsme tu pro naše stávající i nové klienty. Stojíme Vám po boku v každé době – už třicet let.Kontaktní formulář