Kdy lze na pozemku stavět

Kdy lze na pozemku stavět

Rádi byste si postavili vlastní dům, ale nejste si jisti, jaký pozemek koupit?

Orientujte se především místním územním plánem. Pokud pozemek leží v části obce, která je určená k zastavění, máte téměř vyhráno. Výjimku tvoří pozemek označený v katastru nemovitostí jako orná půda, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady a trvalé travní porosty. Takto označený pozemek může být nakonec také určený k výstavbě, ale nejprve musíte požádat o jeho vyjmutí ze zemědělského půdního fondu podle Zákona o ochraně zemědělského půdního fondu č. 334/1992 Sb.

Pokud Vám někdo nabízí výše označené pozemky a tvrdí, že na nich můžete stavět, může to být pravda a nemusí. Rozhodně doporučujeme návštěvu stavebního úřadu v příslušné obci a hned poté odboru životního prostředí, kde se dozvíte, zda je vyjmutí pozemku možné. Zároveň zde dostanete návod, jak konkrétně postupovat a kam směřovat svoji žádost.

Pokud zamýšlíte postavit na orné půdě, chmelnici, vinice, zahradě, ovocném sadu nebo na trvalém travním porostu, které leží v zastavěném území obce, stavbu do 25 m2, není podle § 9, odst. 2) písm. a)  souhlasu s vyjmutím ze ZPF zapotřebí.

Pokud obec nemá územní plán, požádejte místně příslušný stavební úřad a požádejte o územně plánovací informaci, která je závazným písemným dokumentem, ve kterém se dozvíte, zda lze či nelze na pozemku stavět, a pokud je stavba možná, tak za jakých podmínek. 

Pokud vlastníte pozemek, který leží mimo zastavitelné území obce, je ještě možné zkusit požádat obec o změnu územního plánu. 

Rádi byste se poradili ohledně hypotéky, koupě nebo prodeje pozemku nebo jiné nemovitosti? Svěřte nám své starosti a my se Vám rádi o vše postaráme. Při koupi Vám doporučíme zkušeného hypotečního makléře pracujícího napříč bankovním trhem, zajistíme pro Vás odbornou inspekci nemovitosti, naši zkušení právníci prověří právní stav kupované nemovitosti a my Vás rádi zastoupíme při jednáních s prodávajícími. Při prodeji Vaší nemovitosti zajistíme kompletní služby, konkrétní postup s Vámi rádi detailně probereme. 

Nadále jsme tu pro naše stávající i nové klienty. Stojíme Vám po boku v každé době – už třicet let.Kontaktní formulář