Komu ne/pronajmout byt

Komu ne/pronajmout byt

Máte-li byt a pronajímáte ho, stojíte jednou za čas před rozhodnutím komu byt pronajmout. Pokud jste sociální typ a znáte lidi, můžete se docela dobře řídit svým instinktem. Nestýkáte-li se příliš s lidmi, pak je důležité se dobře ptát, mít při prohlídce bytu oči otevřené a pozorně naslouchat.

Už při první komunikaci se zájemcem, která bývá zpravidla vedená po telefonu, se zeptejte na důvod stěhování. Odpověď si dobře zapamatujte, včetně všech detailů a jmen. Pokud to lze, udělejte si poznámky. Spolehlivý nájemce bude později na stejný dotaz během prohlídky bytu odpovídat ve stejném duchu, jako při prvním kontaktu. Pokud se ale v jeho slovech objeví jiné souvislosti, buďte na pozoru. Z naší praxe se např. dozvídáme, že majitel domu, ve kterém zájemce nyní bydlí, zemřel a jeho syn, který žije v Německu, dům prodává. Později se ale v rámci komunikace o podmínkách nájmu dozvíte, že zájemce ještě čeká na jednání o vrácení kauce s majitelkou bytu, která má přijet odněkud z Písku. Na Váš překvapený dotaz kdo je tedy majitelem bytu přijde sled zmatených vysvětlení, a když požádáte o adresu bytu, resp. domu, zájemce hovor přetočí na jiné téma – např. si právě všimne nějaké nedokonalosti ve Vašem bytě. 

Samozřejmě máte právo se zeptat, kdo všechno bude v bytě bydlet, jak často a kdo bude chodit na návštěvy, zda v bytě budou domácí zvířata či zda zájemci kouří. Pokud pronajímáte právě rekonstruovaný byt s koberci a novým zařízením, nikdo po Vás nemůže chtít, abyste byt pronajali kuřákům, majitelům dogy nebo chovatelům koček. Rovněž malé děti přirozeně nemají respekt k nadstandardnímu zařízení bytu a jsou v tomto směru ve chvílích nepozornosti rodiče dosti tvořivé. Samozřejmě je to vždy o konkrétním případu, nelze se držet jedné špatné zkušenosti a navíc život nelze vtěsnat do několika pouček.

Zcela zásadní je zeptat se do podrobností kdo bude platit nájem a z jakých peněz. Pokud jde o zaměstnance, chtějte nahlédnout do pracovní smlouvy. Pokud jde o podnikatele, zjistěte si o něm informace dostupné na internetu. 

Je dobré si na internetu zjistit případné exekuce, ale při dodržení správného postupu bude Váš majetek i v tomto případě chráněný. Co se týká hrozby ze strany exekutora, je vždy dobré mít uložené doklady o zakoupení elektrospotřebičů, nábytku a jiného zařízení (doklad o zaplacení a výpis z účtu). Nájemní smlouva musí být řádně podepsaná, musí mít všechny náležitosti (včetně data podpisu) a musí v ní být uvedeno všechno zařízení bytu včetně značky a podrobností. Dále je důležité pořídit při předání bytu fotografie každého jednotlivého zařízení a tyto snímky archivovat společně s předávacím protokolem. Obě strany musí mít stejné dokumenty. V případě návštěvy exekutora zájemce prokáže, že zařízení bytu je Vaše. Pokud by ho i tak exekutor zabavil, bude ho muset vrátit právě na základě výše uvedených dokumentů.

Pokud bude část nájmu doplácena ze sociálních dávek, mělo by být vše v pořádku, pokud jsou již dávky schválené a jsou vypláceny již v bývalém nájemním vztahu. Jen je třeba si ohlídat termín, do kdy bude mít zájemce na sociální dávky nárok. V případě pochybností je vhodné si informace ověřit. Solidní zájemce sám rád poskytne kontakt. 

Na druhé straně je důležité vnímat každého konkrétního zájemce a jeho potřeby. Určitě není cílem, aby se Vám nájemníci střídali každým rokem. Zeptejte se, co se zájemci na bytě líbí, jaké bydlení si představuje a co by si určitě nepřál. Podle pravdy pak jednejte a najděte si nájemce, kterému bude právě Váš byt vyhovovat. Odměnou za Vaše počáteční úsilí bude nájemník, který u Vás bude bydlet dlouho ke své i Vaší spokojenosti.

Nemáte čas na prohlídky? Svěřte nám své starosti s pronajmutím nemovitosti a my se Vám rádi o vše postaráme. 

Nadále jsme tu pro naše stávající i nové klienty. Stojíme Vám po boku v každé době. 



Kontaktní formulář