Starší manželé prodali nečekaně rychle svůj dům ve Středočeském kraji, a protože si chtěli obratem zajistit nové bydlení, koupili si mobilní dům o velikosti 57 m2. Nadšeně své nové budoucí bydlení zaplatili a začali hledat pozemek. Zdánlivě jednoduchý úkol se proměnil v noční můru.
Oba jsou ve svých potřebách skromní, milují přírodu a touží po klidu venkovského života uprostřed přírody, proto začali hledat pěknou zahradu s příjezdovou komunikací a rovným terénem pro zaparkování svého domku. Když jsme se s nimi seznámili, tak už měli jeden takový pozemek vyhlédnutý a rozhodovali se ke koupi.
Na internetu jsme vyhledali územní plán obce a upozornili jsme je, že tzv. zahrada je vlastně pole s malým kouskem zahrady. Příliš našim pochybnostem o možnosti trvalého umístění takto velkého mobilního domu na inzerované „zahradě“ nevěřili, a proto jsme jim doporučili návštěvu místně příslušného stavebního úřadu.
Na odboru územního plánování nám potvrdili, že pozemek je v podstatě nezastavitelným polem s malým kouskem zahrady, kde lze tolerovat maximálně přístavek na nářadí. Odpověď na náš obecný dotaz jaký pozemek potřebují, je nepotěšil.
Územní souhlas k umístění mobilního domu na zahradě lze dát za splnění dalších podmínek „přívěsu“ velkému maximálně 25 m2, resp. 40 m2 pokud je zahrada velká. Domek by v tomto případě mohli užívat jen sezónně k rekreačním účelům.
Pokud chtějí manželé zaparkovat svůj velký dům na vlastním pozemku a trvale v něm bydlet, musí koupit klasickou stavební parcelu. Jejich dům naštěstí splňuje platné předpisy pro běžné bydlení, tzn. především výšku místností alespoň 2,5 m a minimální velikosti místností a chodeb.
Prvním jejich krokem před koupí pozemku by mělo být zjištění, zda jejich mobilní dům „zapadne“ do stávající zástavby, což je nutné pro získání územního souhlasu. Venkovská zástavba vyžaduje klasickou sedlovou střechu s vyšším sklonem, takže bylo majitelům mobilního domu nakonec doporučeno orientovat se na bydlení ve městě, což se rozcházelo s jejich původní představou bydlení v přírodě.
Navíc budou muset manželé vzhled domku upravit, aby územní souhlas dostali, což se jim dost prodraží. Pozemek ve městě je také bude stát mnohem více, než předpokládali. Řešením by také mohlo být změnit lokalitu a hledat území, pokud takové je, kde jsou k mobilním domům tolerantnější.
Pokud chtějí mít manželé jistotu, že územní souhlas získají rychle a beze sporů, měli by si ideálně ještě před koupí pozemku obstarat od budoucích sousedů písemný předběžný souhlas s plánovaným umístěním svého mobilního domu na ploše pozemku, protože ten bude k tomuto řízení nutný.
Také je nutné si ošetřit, zda je pozemek možné připojit k sítím, protože někdy bývá kapacita již existujících sítí naplněná. Samotné napojení mobilního domku na inženýrské sítě pak bude podléhat běžnému stavebnímu řízení, na jehož konci bude mobilní dům zkolaudovaný jako stavba, dostane číslo popisné a majitelé si ho budou moci nechat zapsat do katastru nemovitostí.
Manželé si nakonec spočítali, že kdyby si koupili domek se zahradou někde na okraji vesnice dál od Prahy, což byl jejich původní záměr, tak by si ušetřili spoustu starostí i peněz a hlavně by si zajistili právě takové bydlení, které původně hledali.
---
Není Vám vše jasné nebo si nejste jisti, zda vše sami zvládnete? Svěřte nám své starosti s prodejem nebo koupí nemovitosti a my se Vám rádi o vše postaráme.
Nadále jsme tu pro naše stávající i nové klienty. Stojíme Vám po boku v každé době.