Požaduje Váš nájemce slevu?

Požaduje Váš nájemce slevu?

Ceny nájmů v Praze klesly a tak se stále častěji setkáváme s tím, že se nájemníci obracejí na pronajímatele buď přímo s výpovědí, anebo s nimi jednají o slevě z nájemného. Co dělat, pokud se do takového situace dostanete i Vy?

V době nouzového stavu a stále se zpřísňujících opatření radíme spíše zachovat rozvahu, a pokud to lze, tak vyjít nájemci vstříc. Sledujte chvíli aktuální realitní nabídky a pozorujte, jak pronajímatelé postupně zlevňují, aby své byty / kanceláře neměly dlouho prázdné. Situace v Praze není všude stejná, někde se ceny drží nebo snižují jen zvolna, ale jinde, zvláště v centru Prahy a v blízkosti stanic metra, dochází k výraznějším slevám. Prvním naším doporučením je upravit si výši svého nájmu podle současné reálné situace. 

Vedle toho doporučujeme si uvědomit, že se v současné době lidem nechce stěhovat, a už vůbec ne do dražšího. Většina lidí se v této době chová zdrženlivě. Lze tedy předpokládat, že pokud se se současným nájemcem nedomluvíte, tak Vám velmi reálně může zůstat byt (kanceláře) nějaký čas neobsazený. Pokud jste dosud pronajímal svoji garsonku za 12 tisíc měsíčně, pak pro Vás ztráta jednoho měsíčního nájmu znamená reálné snížení nájmu v kalendářním roce na 11 tisíc měsíčně – a to jsme pouze u ztráty za jeden neobsazený měsíc.

Pokud připustíte pokles cen nájemného a k tomu si připočtete pravděpodobný jeden až dva měsíce, kdy bude Vaše nemovitost neobsazená, pak dojdete k nepříjemným číslům. 

V tuto chvíli je dobré se zastavit a uvědomit si, zda Váš nájemce pravidelně platí nájem a služby či Vám u něj naopak vzniká či se dokonce prohlubuje nedoplatek. Podle toho je dobré k výpovědi nebo žádosti o slevu z nájmu přistupovat. Spolehlivý nájemce, se kterým jste Vy i sousedé spokojeni, Vám rozhodně stojí za to, abyste se s ním rozumně domluvili. Samozřejmě, vše má své hranice, sleva musí být přijatelná pro nájemce stejně jako pro pronajímatele.

Nakonec nic netrvá věčně, a až se situace zklidní, můžete nájemné znovu upravit podle aktuálních reálných cen ve Vaší lokalitě.

Pokud si nejste jisti, jak se ceny nájmů na trhu pohybují, rádi Vás u nás přivítáme a poradíme Vám, jak Vaši situaci co nejlépe řešit. 

Nadále jsme tu pro naše stávající i nové klienty. Stojíme Vám po boku v každé době.Kontaktní formulář