Prodat nebo pronajmout byt?

Prodat nebo pronajmout byt?

Přišel podzim a mnohými očekávaný pokles cen nemovitostí nenastal. Ceny na realitním trhu stabilně od roku 2015 rostou a zvyšovaly se i ve druhém čtvrtletí letošního roku (podle Indexu realizovaných cen bytů Českého statistického úřadu) a podle našich zkušeností z Prahy a Středočeského kraje také v posledních třech měsících. Růst již není tak rapidní, nicméně stále pokračuje, nyní více u cen nového bydlení než u starších bytů.

Naproti tomu výše nájemného v Praze na jaře poklesla a tento trend pokračuje. Zejména se to projevuje v lokalitách, kde bylo hodně bytů pronajímáno přes systém rbnb (centrum, stanice metra). Spolu se zvýšením počtu dlouhodobě pronajímaných bytů a zároveň s úbytkem zahraničních studentů a pracovníků, a spolu s dalšími vlivy vznikl v našem hlavním městě převis nabídky nad poptávkou a pronajímatelé, pokud nechtějí mít byty prázdné, musí chtě nechtě jít s cenou nájmu dolů (s ohledem na konkrétní lokalitu).

Rozhodnutí, zda v tuto chvíli prodat, nebo raději pronajímat svoji nemovitost, nemusí být jednoznačné. Pokud se podíváme na vlastnictví nemovitosti z hlediska investice volných peněz, případně využití splácení levné hypotéky, pak se rozhodně jeví vlastnění chaty, bytu, domu či pozemku jako bezpečné a dobré rozhodnutí. I přes pokles ceny nájmů. 

Pokud někdo pronajímá byt a je na tomto příjmu nějakým způsobem závislý, pak je pro něj dobré se zastavit, přepočítat si své příjmy a výdaje a udělat nové rozhodnutí. Není totiž zřejmé (a nikdy ani nebylo), jak se bude realitní trh vyvíjet dál. Možné je i to, že časem bude mít Vaše nemovitost nižší hodnotu, než jakou má v tuto chvíli. To platilo vždy, bez ohledu na dnešní situaci. Některé banky jsou nyní při schvalování nových hypotečních úvěrů opatrné a kupované nemovitosti oceňují níže, než jsme byli zvyklí. 

Pokud uvažujete o koupi, pronájmu či prodeji nemovitosti, je vždy třeba přihlížet k tomu, že peníze mají pro každého z nás v různé době různou hodnotu. A to by mělo být bezpečným vodítkem jak se orientovat v každé době, nejen koronavirové.

Pokud se chcete poradit o svém konkrétním záměru koupit či prodat nemovitost, rádi Vám pomůžeme získat větší perspektivu pro rozhodování.

Nadále jsme tu pro naše stávající i nové klienty. Stojíme Vám po boku v každé době.Kontaktní formulář