Realitní trh na jaře 2022

Realitní trh na jaře 2022

Sotva jsme si přivykli covidové nákaze a naučili jsme se s ní žít, museli jsme se smířit s inflací, která začala růst rychleji než příjmy obyvatel. Počátkem letošního roku přišel k tomu všemu nečekaný prudký nárůst cen elektřiny. A krátce na to 24. února dal ruský vůdce Vladimir Putin povel k zahájení útoku na blízkou Ukrajinu. Do naší země před válkou uteklo přes tři sta tisíc lidí, převážně ženy s dětmi. Hospodářské vztahy s Ruskem byly přerušeny a s tím skončily i dodávky velké části surovin a výrobků z této země. K podobnému přerušení dovozu zboží došlo také z oblastí východní Ukrajiny, které jsou válkou nejvíce zasaženy.

Na pozadí těchto informací je těžké předjímat scénáře dalšího vývoje realitního trhu. Realitní trh vždy bude kopírovat hospodářsko-politický vývoj své země, od toho už se realitní trh nazývá „realitní“, tzn. spojený s realitou, se skutečností. Dlouho jsme žili v přesvědčení, že lze investicí do vhodné nemovitosti ochránit vlastní finanční prostředky a tím si zajistit vlastní bezpečnost a pohodlí. Ale jak vidíme, všechno je relativní, když se díváme na rozbombardovaný přístav Mariupol a zničená další ukrajinská města. Máme štěstí, že žijeme v demokratické zemi, ale starší generace ještě pamatuje dobu, kdy nejen vlastnické právo nemělo váhu, ale samo právo na život a svobodu bylo znevažováno. 

Náš realitní trh se dlouhodobě potýká s nedostatkem bytů a zvýšená poptávka utečenců po vlastním bydlení tento problém ještě více prohlubuje. Ceny pronájmů bytů v některých oblastech Prahy a České republiky rostou a nabídka bytů je omezenější. Z hlediska kupní síly obyvatelstva je nepříjemná skutečnost, že počátkem roku vzrostly ceny elektřiny a celkově služeb, které zvýšily celkové náklady na bydlení. Tím se nájemní bydlení stává drahé a lidé se poohlížejí po malometrážních bytech a menších rodinných domech s levnější režií, ale těch je ale na trhu omezené množství.

Zvýšení hypotečních nákladů a celkové zpřísnění získávání hypoték vede v posledních týdnech k ochabnutí zájmu o koupi nemovitostí. Je to patrné např. u domů ve Středočeském kraji, kde se pomalu navyšuje počet nabídek k prodeji a zájem o prohlídky ochabuje. Může to být krátká adaptační reakce na rozhodnutí České národní banky (viz minulý článek). Ale dost možná to předznamenává, že mladí lidé ustupují od rozhodnutí pořídit si vlastní bydlení a volí zůstat v nájemních bytech. Týká se to především Prahy, kde se jim naskýtá velká nabídka pracovních míst. Uvidíme, zda tento trend potrvá a zda se tím neotočí poměr nabídky a poptávky. Ve chvíli, kdy by nabídka nemovitostí na trhu převýšila poptávku po nich, by ceny nemovitostí začaly klesat. Podobnou situaci jsme naposledy zažili v roce 2008, kdy po velké realitní krizi v USA a později i u nás ceny nemovitostí prudce poklesly a poté zůstaly na dlouhodobém minimu několik dlouhých let. Ale každá doba je jiná a takový vývoj dopředu nelze předjímat.

Co se týká nové bytové výstavby, situace jí momentálně není úplně nakloněná. K průběžnému zdražování stavebního materiálu v loňském roce se nyní přidávají výpadky dodávek surovin a dílů z Ukrajiny a Ruska, zvyšují se vstupní náklady (energie, mzdy, zdražují se vstupní ceny polotovarů), nyní také panuje nejistota v zásobování plynem, to všechno by dohromady mohlo vést k prodloužení termínů dokončení developerských projektů a k oddálení zahájení nové výstavby bytů. 

Co se týká investic do nemovitostí ze strany cizinců a zahraničního kapitálu, teprve uvidíme, jak bude Česká republika hodnocená z hlediska vývoje na Ukrajině a bezpečného podnikání na naší půdě.

Na druhé straně z Ukrajiny přicházejí lidé, kteří jsou často vzdělaní a schopní zaplnit volná místa na našem pracovním trhu, čímž by významně mohli pomoci našemu hospodářství. Kromě toho mohou toto lidé aktivně vstoupit na trh s nemovitostmi a začít si pořizovat   provozovny pro své podnikání a pro sebe a své rodiny kupovat bydlení, čímž by se poptávka po nemovitostech zvýšila. 

Všechno jsou to vlivy, které jsou realitou našeho současného života. Ale zdaleka ne všechny vlivy jsou nám známé nebo mohou být očekávané. Bohudíky, život se neřídí našimi předpověďmi. Pevně věříme, že pracovitostí a zodpovědným postojem přispějeme k dobrým vyhlídkám naší země.

Rádi byste se poradili ohledně hypotéky, koupě nebo prodeje nemovitosti? Svěřte nám své starosti a my se Vám rádi o vše postaráme. Při koupi Vám doporučíme zkušeného hypotečního makléře pracujícího napříč bankovním trhem, zajistíme pro Vás odbornou inspekci nemovitosti, naši zkušení právníci prověří právní stav kupované nemovitosti a my Vás rádi zastoupíme při jednáních s prodávajícími. Při prodeji Vaší nemovitosti zajistíme kompletní služby, konkrétní postup s Vámi rádi detailně probereme. 

Nadále jsme tu pro naše stávající i nové klienty. Stojíme Vám po boku v každé době – už třicet let.Kontaktní formulář