Realitní trh v Praze a druhá vlna covid

Realitní trh v Praze a druhá vlna covid

Během podzimního nouzového stavu v Praze nadále vzrůstají ceny bytů, klesají ceny pronájmů, ubývá zájem o pronájem kancelářských prostor a zvyšuje se poptávka po logistických a skladových prostorách.

Byty jsou v našem hlavním městě stále velmi dobře prodejné, nejvíce vzrostly ceny novostaveb, ale podražují průběžně i starší byty. Byt lze prodat oproti roku 2010 za dvojnásobek a přitom je nabídka na trhu omezená. Důvodů je více. Stále hodně investorů hledá byty vhodné k dalšímu pronájmu a zároveň díky nízkým úrokovým sazbám u hypoték na své bydlení dosáhne i větší počet lidí, což dohromady zvyšuje poptávku. Investoři míří na dražší byty s dobrou dopravní dostupností do centra nebo v blízkosti zastávek metra. Zájemci o vlastní bydlení se orientují spíše na bydlení na okrajích Prahy, kde jsou byty levnější (starší panelová výstavba).

Cena pronájmů vzrostla v Praze od roku 2010 o téměř 90 %, ale v letošním roce v průměru poklesla o zhruba 7 procent, což znamená zlevnění nájmu o jeden až dva tisíce korun. Svoji cenu si zachovávají kvalitní byty po rekonstrukci, na dobrém místě a s nějakým „bonusem“ v podobě parkovacího místa, terasy, balkónu, předzahrádky atd. Ideální byt na pronájem je 1+1 nebo byt se dvěma volnými neprůchozími pokoji, se základním vybavením elektrospotřebiči, vymalovaný, čistý, uklizený. Cizinci a studenti preferují alespoň základní nábytek. Nejvíce volných bytů k pronájmu je na Praze 1 a 2, kde se majitelé přeorientovali z krátkodobého pronájmu na dlouhodobý.

Poptávka po kancelářských prostorách značně poklesla a zdá se, že nové kancelářské developerské projekty budou muset doznat změn. Koronavirus nás naučil pracovat z domova, což znamená pro mnohé firmy vítané zlevnění nákladů a zmenšení nároků na velikost pronajímaných prostor. Změnil se také jejich pohled na potřebu zajistit zdraví vlastních zaměstnanců a tak jsou majitelé komerčních areálů stále častěji nuceni sáhnout po úpravách vnitřní dispozice z velkých otevřených open space na menší oddělené jednotky. Leckde část těchto prostor úspěšně rekonstruují na bydlení.

Koronavirus nás učí se přizpůsobit změněným podmínkám. Trh je živý organismus a přirozeně reaguje na každý vnější i vnitřní podnět. Pokud se chcete poradit o svém konkrétním záměru koupit či prodat nemovitost, rádi Vám pomůžeme získat větší perspektivu pro rozhodování.

Nadále jsme tu pro naše stávající i nové klienty. Stojíme Vám po boku v každé době.Kontaktní formulář