Realitní trh v Praze v roce 2021

Realitní trh v Praze v roce 2021

Situace s vývojem pandemie stále míchá kartami a nelze jednoznačně odhadnout, jakým směrem se bude realitní trh vyvíjet. Přání investovat ať už z jakéhokoli důvodu do koupě nemovitosti dlouhodobě vytváří přetlak poptávky nad nabídkou, čímž ceny nemovitostí přirozeně rostou. Tomuto vývoji napomáhají nízké úrokové sazby hypoték včetně její dlouhodobé fixace. V Praze navíc dlouhodobě přetrvává absence nového bydlení.

Na druhé straně je tu pandemie, která pozměnila ekonomickou realitu kolem nás. Někteří podnikatelé odcházejí z Prahy, jiní své původní vize i podnikání úplně vzdávají, další vyčkávají, s rozhodnutím učinit zásadní změny váhají a v dnešní době jen obtížně přežívají. Praha během posledního roku získala novou, více českou tvář a s ní omezenější možnosti. A zatím není zřejmé, jak dlouho bude tato situace trvat a do jaké míry bude vůbec možné s návratem turistů a cestovního ruchu a tím přílivu finančních zdrojů v původním rozsahu počítat. 

Co se týká dostupnosti bydlení pro mladé rodiny, zůstává situace z posledních let nezměněná. Hypotéku mladí lidé dostanou pouze do výše 80 % ceny nemovitosti, přičemž změna směrem k 90 % se nedá očekávat už proto, že ČNB delší dobu poukazuje na předražení cen nemovitostí v průměru právě o 20 %. Mladí tak musí mít k dispozici z vlastních nebo jiných zdrojů minimálně pětinu ceny bytu, nemluvě o dalších penězích potřebných na vnitřní zařízení. 

Levné hypotéky a dlouhodobá fixace nízké úrokové sazby jsou velkým magnetem, na druhé straně tím zvyšují poptávku po nemovitostech, kterých je na trhu stále omezené množství, a tím přispívají ke zvyšování jejich ceny. To se samozřejmě může změnit. Rovněž se dá očekávat, že lidé s volnými prostředky už více méně do nemovitostí své peníze uložili nebo tak v tomto roce učiní. Zahraniční investoři vzhledem k nejistotě s koronavirovou situací zatím se svými investicemi do českých realit váhají a jejich aktivita bude přímo úměrná vývoji situace. To vše vytváří mix možností a lze předpokládat, že teprve až následující rok ukáže nový stálejší trend.

Trh je živý organismus, který přirozeně reaguje na každý vnější i vnitřní podnět. Pokud se chcete poradit o svém konkrétním záměru koupit či prodat nemovitost, nabízíme Vám své profesionální služby, přátelské prostředí a letité zkušenosti s realitními obchody. 

Nadále jsme tu pro naše stávající i nové klienty. Stojíme Vám po boku v každé době.Kontaktní formulář