Rizika koupě nemovitosti včetně budoucích

Rizika koupě nemovitosti včetně budoucích

Kupujete nemovitost? Uvádíme zde několik tipů, na co si dát ještě před převodem nemovitosti pozor.

Pospíchá prodávající na prodej? Neradujte se předčasně z levné ceny a raději se zeptejte přímo, co za evidentně nižší cenou stojí. Možná je to něco, co pro vás není důležité. Zpozorněte pokud má prodávající dluhy. V tomto případě musíte být při koupi nemovitosti velmi obezřetní a samotný převod svěřit zkušenému právníkovi, abyste nepřišli o peníze i o nemovitost.

Je v blízkosti nemovitosti řeka? Pokud ano, prohlídněte si záplavové mapy a nahlédněte do místní kroniky. Také rozvodněný potok může napáchat velké škody, pozeptejte se starousedlíků. Byl na vašem pozemku kdysi rybník? I tady radíme být obezřetní, zvláště pokud je pozemek rovinatý nebo tvoří prohlubeň, neboť voda může být skrytá kousek pod povrchem země. 

Prověřte si, zda se nemovitost nenachází v oblasti zvýšeného výskytu radonu, a pokud ano, zda je nemovitost proti jeho vlivu dostatečně chráněná. Pokud máte podezření, můžete zainvestovat do měření radonu. Měření se vyplatí zřejmě vždy, protože radon může být přítomen i v některých stavebních materiálech z let 1955 až 1986 (montované domky, ale i sídliště). Známou obranou proti radonu je pravidelné větrání obytných prostor. Při výměně oken vyberte taková, která umožňují přirozenou cirkulaci vzduchu, a to nejen kvůli radonu. Výrobky všeho druhu včetně nábytku, koberců apod. jsou dnes plné chemie a větrání je proti tomu velmi účinnou a jednoduchou ochranou.

Pokud jste citliví na hluk tak rozhodně prověřte letové koridory či blízkost malého letiště. Doporučujeme navštívit nemovitost v pracovní den, ideálně ráno mezi 7 a 8 hodinou, kdy lidé vozí děti do MŠ a ZŠ. Pokud se potřebujete ráno vyspat, pak pro vás sousedství se školou / MŠ nebude to pravé. Také je vhodné si projít okolí a zjistit čím se zabývají místní podnikatelé ve svých provozovnách. Pozor na blízkost chovatelských stanic psů a jiných zvířat. 

Rozhodně je vhodné udělat si čas a zajít na příslušný stavební úřad, odbor územního plánování, a zeptat se zde na budoucí výstavbu v okolí, aby vás za čas nepřekvapily bagry za domem (silniční obchvat, výstavba čističky odpadních vod…), důlní technika (přírodní naleziště surovin) či rozhodnutí o umělém zatopení. Rozhlížejte se a vnímejte, zda se v okolí neprodává najednou více nemovitostí. Zajděte do místní hospody, obchodu či na obecní úřad a ptejte se, čím to je, případně, jak se v místě bydlí.

Milujete bydlení v dosud civilizací nepoznamenané přírodě? Potom pozor, zda se nejedná o chráněnou krajinnou oblast, kde může být získání stavebního povolení minimálně problematické.

Chcete bydlet v historickém centru města a líbí se vám starý dům k rekonstrukci? Pokud nemáte peněz nazbyt, radíme být v takovém případě velmi opatrní. Cena zchátralého domu může být zajímavá a prodávající ví proč. Pokud je dům v památkově chráněné zóně či je dokonce kulturní památkou, budete nuceni brát ohled na stanovisko památkářů a rekonstrukce domu se může značně prodražit.

Co se týká zjevných a skrytých závad na nemovitosti, můžete se obrátit na firmu, která nemovitost odborně prověří, odhalí zjevné problémy se statikou, kontaminaci pozemku, v případě novostavby různé nedodělky, u starší nemovitosti objeví zdraví škodlivé materiály, špatný stav krovu, výskyt dřevomorky, plísně, hmyz, špatnou izolaci domu, nefunkční vnitřní vybavení, včetně rozvodů, měřičů, vyčíslí náklady na nutné opravy apod. 

Nelze vypsat všechna rizika spojená s nabytím nemovitosti. V naší praxi už jsme se setkali s lecčíms, stále je nutné mít oči otevřené a zároveň zůstávat v klidu, informace prověřovat, případná omezení nebo nebezpečí nepřeceňovat ani nepodceňovat. 

Realitní zprostředkovatel je podle zákona povinen seznámit zájemce o koupi s právním a faktickým stavem nemovitosti. Realitního makléře ovšem platí prodávající a z toho vyplývá, že pokud chcete mít realitního makléře na své straně, zaplaťte si svého. Získáte tak objektivnější pohled na vytipovanou nemovitost a do budoucna se můžete ochránit před nepříjemnými překvapeními. 

Realitní makléř prověří právní i faktické vady nemovitosti (včetně příjezdové cesty) a v případě komplikací doporučí spolu s právníkem další postup. Zdaleka ne všechna omezení vyčtete z katastru nemovitostí (mj. se zde dozvíte o existenci vedení inženýrských sítí, kolem kterých je nutné respektovat různě široká ochranná pásma) a z dalších veřejných rejstříků. O možných právních omezeních a závadách si povíme příště.

Není Vám vše jasné nebo si nejste jisti, zda vše sami zvládnete? Svěřte nám své starosti s prodejem nebo koupí nemovitosti a my se Vám rádi o vše postaráme. 

Nadále jsme tu pro naše stávající i nové klienty. Stojíme Vám po boku v každé době.Kontaktní formulář