Státní program Vlastní bydlení

Státní program Vlastní bydlení

Státní program Vlastní bydlení je úvěrový program pro lidi do 40 let na pořízení nebo modernizaci bydlení. Podmínkou je manželský pár, registrovaní partneři nebo samostatná osoba pečující o dítě do 15 let. Celkově lze takto dosáhnout až na devadesát procent hodnoty pořizované nemovitosti nebo nákladů na její výstavbu. Lze si půjčit také na modernizaci obydlí.

Na modernizaci si mladí lidé mohou půjčit až do výše 600 tisíc korun, na pořízení nebo výstavbu rodinného domu 2,4 miliony a na byt nebo družstevní podíl až dva miliony korun. Podlahová plocha není limitována. 

„Naším cílem je, aby nový program mohlo využít co nejvíce rodin, které problematika vlastního bydlení trápí. Proto přicházíme v rámci tohoto programu s výrazným uvolňováním požadavků. Úroková sazba se bude opět odvíjet od výše sazby EU, ale nově se sníží o 0,2 procentního bodu za každé dítě do 15 let, o které žadatel trvale pečuje,“ hovoří o novelizované verzi programu ministryně pro místní rozvoj Klára Dostalová. 

Současná úroková míra státní půjčky je jedno procento ročně. Možné jsou mimořádné splátky. Předčasné splacení úvěru je bez poplatků, stejně jako správa a vedení úvěru. Zdarma je rovněž odborná pomoc a konzultace s pracovníky SFPI. Při narození či osvojení dítěte dostanete dotaci 30 000 korun (týká se pouze úvěru na pořízení obydlí).

Úvěry na rekonstrukci je možné splatit maximálně do deseti let, úvěry na pořízení nemovitosti do dvaceti let, což nepříjemně zvýší měsíční splátku úvěru. Celková doba splatnosti úvěru se bude prodlužovat o dobu, během které bylo povoleno přerušení splácení jistiny.

Žádosti o půjčku je možné podávat v Praze a Olomouci na pracovištích Státního fondu podpory investic. Více informací lze nalézt na www.fspi.cz.

Nejste si jisti, zda si vzít hypotéku nebo státní půjčku? Rádi byste se poradili ohledně koupě konkrétní nemovitosti? Svěřte nám své starosti a my se Vám rádi o vše postaráme. Doporučíme Vám zkušeného hypotečního makléře pracujícího napříč bankovním trhem, zajistíme pro Vás odbornou inspekci nemovitosti, naši zkušení právníci prověří právní stav kupované nemovitosti a my Vás rádi zastoupíme při jednáních s prodávajícími.

Nadále jsme tu pro naše stávající i nové klienty. Stojíme Vám po boku v každé době. Kontaktní formulář