Vývoj cen na trhu nájemních bytů

Vývoj cen na trhu nájemních bytů

Zatímco ceny prodejů starších bytů v Praze za poslední čtvrtletí stagnovaly nebo místy i mírně vzrostly, ceny nájmů naopak výrazně poklesly. Nejvíce se to projevilo u bytů o dispozici 2+kk, u kterých došlo v průměru k poklesu reálné ceny nájmu o tisíc korun, mnohde až o 1,6 tisíc Kč.

Ceny nájmů na mimopražském trhu poklesly ještě ve Středočeském kraji, ale ne již tak výrazně, jako v hlavním městě. V ostatních krajích České republiky výše nájmů zůstávají stejné nebo pomalu stoupají.

Podle různých ověřených zdrojů lze shrnout průměrné snížení nájmů bytů v jednotlivých pražských obvodech následovně (údaje k červenci 2020 oproti červenci 2019). Nejvýraznější pokles se v souvislosti s přechodem krátkodobých nájmů (Airbnb) na dlouhodobé se projevil v Praze 1, kde ceny bytů poklesly v průměru až o 18 %, a v Praze 2, kde došlo k poklesu o cca 13 %. Toto snížení je de facto narovnáním trhu vůči ostatní Praze a bylo způsobeno výrazným poklesem zahraničních návštěvníků. V ostatních částech Prahy došlo ke snížení cen v průměru o čtyři procenta.

Jde o průměrné hodnoty, konkrétně se ceny nájmů liší podle typu bytu (cihlový, panelový, v rodinném domě), velikosti bytu (menší byty jsou v přepočtu na metr čtverečný dražší než velké byty), vybavení nábytkem, doby od výstavby či rekonstrukce, lokality (centrum obce, zeleň, bezpečí, klid), patra (přízemí a poslední patro bývá nevýhodou), výtahu, sousedů, orientace světových stran, balkónu, velikosti domu, stavu a vybavení společných prostor domu, občanské vybavenosti v okolí, dopravní dostupnosti do centra apod.

Průměrné ceny nájmů se v jednotlivých částech Prahy pohybují následovně (zdroj Hledám byt.cz):

Praha 1 a 2 kolem 353 Kč/m2, následuje Praha 3 (335 Kč/m2) a Praha 5 (320 Kč/m2), Praha 7 (309 Kč/m2), Praha 8 (301 Kč/m2), Praha 6, 9 a 10 (290 Kč/m2) a nakonec Praha 4 (273 Kč/m2).

Podle realitního serveru Reality MIX se průměrná cena nájmů v Praze na jejich stránkách pohybovala za poslední rok následovně:

07/2019 – 353 Kč/m2

05/2020 – 330 Kč/m2     06/2020 – 323 Kč/m2     07/2020 – 326 Kč/m2

Z těchto údajů je patrný pokles cen po nouzovém stavu, nicméně ceny nájmů se po propadu stabilizovaly a uvidíme, jak velká bude každoroční poptávka po nájemním bydlení v souvislosti s nástupem českých i zahraničních studentů do vysokých škol a také jak se bude dál vyvíjet pandemie.

---

Svěřte nám své starosti s pronájmem a my se Vám rádi o vše postaráme. 

Nadále jsme tu pro naše stávající i nové klienty. Stojíme Vám po boku v každé době.Kontaktní formulář