Vývoj cen realitního trhu

Vývoj cen realitního trhu

Ceny nemovitostí se v České republice od roku 2016 rovnoměrným tempem zvyšují, první vlna koronaviru na jaře roku 2020 rostoucí křivku cen jen poněkud zpomalila. Ceny po březnu loňského roku mírně poklesly, ale už v červenci dosáhly březnových hodnot a nadále stoupají.

Jak vyplývá z údajů Českého statistického úřadu křivka rostoucích cen je víceméně stejná jak u prodeje starších bytů, tak i u prodeje novostaveb, přičemž cena bytů v novostavbách začala stoupat o něco dříve. 

Co se týká vývoje v posledních dvou letech, tak podle statistiky realitního portálu REALITYMIX vzrostla průměrná cena bytu 2+kk s plochou 60 m2 v Praze z cca 85 tisíc Kč/m2 (1/2019) přes 96 tisíc Kč/m2 (1/2020) na současných cca 107 tisíc Kč/m2, z čehož je patrný rovnoměrný vzestup. V Praze jste před dvěma lety koupili šedesátimetrový byt v průměru za 5,150 mil. Kč, v lednu před rokem za 5,7 mil. Kč a letos za 6,2 mil. Kč. 

Pokud se podíváme na aktuální ceny různých typů bytů na realitním webu SReality, tak panelový byt o ploše šedesáti metrů ve velmi dobrém stavu koupíte v Praze v cenách mezi pěti a šesti miliony korun a cihlový byt v relaci s výjimkami od necelých šesti do devíti milionů korun. Ceny obdobných bytů v novostavbách se pohybují v cenách od pěti do devíti miliónů korun, přičemž lze najít i dražší a levnější byty, ale to je spíše výjimečné. Hodnota jednotlivých bytů se liší podle lokality, podlaží, balkónu (lodžie, terasy), stavu, vybavení, orientace oken, možností parkování nebo garážování auta atd. 

Naopak ceny pronájmů bytů v Praze už desátý měsíc po sobě pozvolně zlevňují, a to především v centru města. Mírnější snížení cen lze vypozorovat také u pronájmu kanceláří o větší ploše. V tuto chvíli zůstávají větší plochy kanceláří v nabídce realitních serverů i několik měsíců a to zpravidla bez výraznějšího snížení ceny. Lze z toho usuzovat, že majitelé trpělivě vyhlížejí zlepšení epidemiologické situace a očekávají návrat k původní podobě struktury realitního komerčního trhu. 

Trh je živý organismus, který přirozeně reaguje na každý vnější i vnitřní podnět. Pokud se chcete poradit o svém konkrétním záměru koupit či prodat nemovitost, nabízíme Vám své profesionální služby, přátelské prostředí a letité zkušenosti s realitními obchody. 

Nadále jsme tu pro naše stávající i nové klienty. Stojíme Vám po boku v každé době.Kontaktní formulář