Vývoj realitního trhu

Vývoj realitního trhu

Po několikaletém období stálého růstu cen nemovitostí se dá očekávat další růst cen, ale tentokrát spíše pozvolný, neboť např. získat hypotéku bude v tomto roce výrazně obtížnější než v loňském.

Dá se to předpokládat z kroků ČNB, která koncem loňského roku zvýšila pod tlakem inflace úrokovou míru již na 3,75 procenta a podle všeho růstu sazeb ještě není konec. Sazby hypotečních úvěrů se tak od počátku roku 2022 ustálily v blízkosti čtyř procent.

ČNB se rovněž vrátila k limitům při posuzování nových hypotečních úvěrů. Opět je nutné mít při žádosti o hypotéku našetřeno alespoň 20 procent ceny nemovitosti, protože ceny jsou podle ČNB nadhodnocené někdy až o 25 %. Rovněž budou banky hodnotit, zda se žadatel o hypotéku vejde se všemi svými splátkami do 45 % svého čistého měsíčního příjmu a zda jeho celkové zadlužení nepřevýší 8,5 násobku jeho ročních čistých příjmů. 

V Praze velmi pravděpodobně nedojde ke snížení cen bytů, spíše naopak. Ceny vzhůru stále tlačí nedostatek bytů, neboť ve výstavbě je zhruba pouhá pětina z počtu bytů, které hlavní město postrádá. 

Lidé s nižšími příjmy se letos k hypotéce nedostanou a budou muset i nadále setrvávat v nájemním bydlení. Naopak investoři stále byty kupují, a to především pro zhodnocení svých peněz před inflací. V této chvíli jim ani tolik nevadí, že příjem z nájmů nebude vysoký, neboť pokles cen nájmů, ke kterému došlo po příchodu koronavirové pandemie zahlcením trhu byty z Airbnb, se sice zastavil a výše nájmů pozvolna roste, ale k cenám z roku 2019 trh ještě nedorostl.

Rádi byste se poradili ohledně koupě nebo prodeje nemovitosti? Svěřte nám své starosti a my se Vám rádi o vše postaráme. Při koupi Vám doporučíme zkušeného hypotečního makléře pracujícího napříč bankovním trhem, zajistíme pro Vás odbornou inspekci nemovitosti, naši zkušení právníci prověří právní stav kupované nemovitosti a my Vás rádi zastoupíme při jednáních s prodávajícími. Při prodeji Vaší nemovitosti zajistíme kompletní služby, konkrétní postup s Vámi rádi detailně probereme. 

Nadále jsme tu pro naše stávající i nové klienty. Stojíme Vám po boku v každé době – už třicet let.Kontaktní formulář